wz

Proč to "muzeum"...?


1. Považuji se za laika se zájmem o heraldiku od roku 1990, zejména o znaky měst a obcí, ač je kreslit vůbec neumím. Filatelista také nemusí umět vyrábět poštovní známky, ten kdo sbírá prezidenty nemusí být prezidentem. Prezentuji tedy znaky na internetu pro všechny laiky. Bohužel nejsem ani programátorem, takže vemte zavděk aspoň tento jednoduchý systém stránek - jinak to neumím.

2. Třeba také proto, že se v nejnovější literatuře neobjevují ani jinak neudržují v povědomí "staré" znaky vzniklé v posloupnosti vývoje městských znaků, které byly v minulosti polepšeny, znaky obcí připojených k městům a také znaky městských částí. Je to stejné, jako bychom řekli - Rožmberkové vymřeli, nebudou se kreslit. Všechny městské znaky v posloupnosti vývoje naleznete časem zde (třeba v takové formě jako znaky měst Aše nebo Plzně) - tedy ve znakovém MUZEU, protože já těmto kresbám neříkám erb, aby bylo jasné rozlišení. Erb jsem ponechal osobám. Jistě - není to nikde dáno písemně, ale je to logické.

3. Nemyslím si také, že by několik tisíc schválených obecních znaků (od roku 1991) vyšlo tiskem za přijatelnou cenu - či vůbec, a již vůbec by nemusely být na křídovém papíru, který je spíše brzdou vydavatelské činnosti. Polejete nechtěně knihu na běžném papíru - oschne, polejete křídový papír, slepí se a knihu vyhodíte !!! Tyto všechny nové obecní znaky zde nikdy nenajdete - pokud nebude obec městysem nebo městem. Jsou však na stránkách REKOS, což je Registr komunálních symbolů parlamentu. Tam zase nejsou znaky, které zde mám já - tedy měst a městysů vzniklých před rokem 1991 (výjimkou jsou opravy, které jsou učiněny po roce 1991).

4. V naší zemi chybí taktéž časopis, který by se problematikou komunálních symbolů seriózně zabýval a taktéž čerpal ze zaprášené literatury o znacích. Jeho redakce však musí být sestavena z lidí s patřičným vzděláním (akademická půda), nikoli laiků bez vysokoškolského vzdělání, co kreslí za peníze. Redakce by podléhala parlamentnímu podvýboru.

5. Než se však postupně doplní všechny kolonky, které jsem si zde nadělal, uběhne asi dost vody. Přesto si myslím, že tyto stránky mají své opodstatnění - zpočátku třeba i pouze seznam měst či městysů zde uvedený. Určitě nebude konečný. Je na abecední bázi, takže žádné tříštění do 14 krajských seznamů. U nás je vesměs zvyk dělat vše na okresní či krajské bázi a tak mít doma asi 80 okresních seznamů namísto jednoho internetového "celorepublikového" nepovažuji za výhru. Na celorepublikové bázi jsem zpracoval abecedně i seznam lokalit panských sídel http://hrady-seznam.wz.cz , zatím 6.512...

6. Řada měst má během své historie i několikrát změněn znak. Proč "je" sem všechny nedat včetně špatných barev? Je to přece vývoj, ať již za císaře, Masaryka nebo socialismu. Pokud to ovšem v nějaké literatuře najdu. Chcete-li spolupracovat, pak nejsem proti. U každého obrázku je číslo knihy, odkud že to moudro... Dosáhnu však pouze na populární vydání knih z městské nebo své příruční knihovny, leč nám laikům co neumíme kreslit to určitě postačí..

Inu tedy proto...

Protože mi bylo sděleno e-mailem od laika co kreslí znaky, že internet je heraldickou žumpou - nuže vítejte v mé a také parlamentní žumpě zde - REKOS

web63d.jpg (9610 bytes)

http://muj-antikvariat.cz/     přes 1,000.000 knih (asi 130 antikvariátů)
http://www.heraldikus.wz.cz/                                    (kolega - i kreslí...)
http://www.hrady.cz/                                              (občas přidám fotku)
Videa: HAPPY Kamenice - Šárka Karpišová-Pharell Williams (3:56) - zámek (12:03)
Dny města-historie (7:08) - Kamenice nad Lipou - Kladeňáky (5:37)
drobátko pro turisty o Kamenici nad Lipou (2:43) - let nad městem (5:53)


VELKÁ FOTOGALERIE KAMENICKA - 1248 fotografií i černobílo - má fotogalerie města

mé další "hobby" www

http://zamekkamenicenadlipou.wz.cz/   historie města, katalogy R-nálepek, fotogalerie
http://pohlednicekamenicenadlipou.wz.cz                                         450 pohlednic města
http://heraldikamest.wz.cz        městské znaky 706 českých měst, seznam 438 městysů
http://hrady-seznam.wz.cz              seznam 6.514 panských sídel a 687 hradišť v Česku
http://kamenicenadlipou.wz.cz                          fotogalerie města a okolí - 400 fotografií
http://home.tiscali.cz/kamenicenadlipou              mé první www ke Kamenici nad Lipou
http://odznaky.wz.cz     přes 8.000 fotbalových odznaků z českého území od 1890-1997
http://heraldikamest.wz.cz/                                               zápalkové nálepky 1945 - 1992
http://uherskepostovniceliny.wz.cz/                         sbírka Uher a Maďarska (známky)
http://puck.wz.cz/                                                                                             sbírka puků
http://pocatky.wz.cz/                                                         historie Počátek od jedné paní
http://lednicenamorave.wz.cz/                                                 o Lednici od jednoho pána
http://motohospoda.wz.cz/                                                                                      v Otíně