wz

Bechyně     5.931 obyvatel - 2005     http://www.mestobechyne.cz/
město: 1328     znak: 1511


bechyne.TA.jpg (83437 bytes)

Datum udělení původního znaku není znám. Král Vladislav II. potvrdil původní znak privilegiem z 28. září 1511 a doplnil barvami.

Modrý štít, od paty štítu zlatá hradební zeď s cimbuřím, otevřenou bránou uvnitř černou, bez vrat, s vytaženou mříží. Nad zdí dvě zlaté dvoupodlažní věže s dvěmi viditelnými stěnami, v každém podlaží v každé stěně po jednom okně, s červenými valbovými střechami. Nad branou mezi věžemi stojí stříbrná nekorunovaná orlice se čtvrceným štítkem na prsou. V 1. a 4. černém poli je lvioce přirozené barvy, ve 2. a 4. červeném poli je černý dvouocasý lev - všichni jsou obráceni ke středu. Nad velkým štítem je otevřený turnajský helm zepředu s pokryvadly vpravo černozlatými, vlevo modrozlatými. Co klenot dvě rozložená křídla, pravé červené, levé černé. (03)
Na potvrzovací listině císaře Leopolda I. z roku 1669 je namalována nad štítem turnajská přilba s přikrývadly vpravo černozlatými, vlevo červenostříbrnými a nad přilbou dvě orlí křídla, ppravo červené, vlevo černé. (07)


Starší kresby: