wz

Seznam 438 historických městeček a městysů v Česku.
Bez městeček a městysů připojených k městům.
A  B  C  Č  D  E  F  G  H  CH  I  J  K  L  M  N  O  P  R  Ř  S  Š  T  U  V  Z  Ž

PPZ první písemná zmínka
délka trvání: 1551-1784 fyzicky zaniklé městečko     -     1612-1843 pokles zpět na ves
1558 znak doložen pečetí     -     Archlebov* (zatím nepožádáno o městys po roce 2006)

Při návratu zpět je výhodnější kliknout na ZPĚT (na liště prohlížeče).


A

název
městečka-městyse

okres

PPZ

městečko
městys od

znak od

Albrechtice nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou 1279 14.-15.stol. 1995
Andělská Hora Karlovy Vary 1402 po 1487 1497
Archlebov* Hodonín 1349 1349 1621
(3)        

B

Bánov* Uherské Hradiště 1294 1570 1684
Batelov Jihlava 1279 13.st. a 2008 1546-1625
Běhařovice* Znojmo 1046 před 1549 do 1549
Bernartice* Písek 1251 1477  
Besednice Český Krumlov 1395 1910 a 2006 2000
Bezno Mladá Boleslav 1088 1881 a 2008 1998
Bílá Voda* Jeseník 1532 1748 1794
Bílé Podolí (viz města)        
Biskupice-Pulkov* Třebíč 1131 1570 1570
Bítov* Znojmo 1046 1498 17. stol.
Blatnice
pod Svatým Antonínkem*
Hodonín 1371 1907 1999
Blíževedly* Česká Lípa 1292 1290 1685
Blížkovice Znojmo 1349 1498 a 2007 18. stol.
Blučina* Brno - venkov 1048 1497 15. stol.
Bludov Šumperk 1350 1372 1666
Bobrová Žďár nad Sázavou 1950 1950 a 2006 2001
Bobrová (Dolní) Žďár nad Sázavou 1338 1483-1950 15. stol.
Bobrová (Horní) Žďár nad Sázavou 1267 1368-1950 15. stol.
Bohdalov Žďár nad Sázavou 1366 1349 a 2007 1998
Bojanov Chrudim 1329 1564 a 2006  
Boleradice Břeclav 1235 1512 a 2006 1620
Borotín Tábor 1356 1333 a 2006  
Bošovice* Vyškov 1131 1544(1574) 1997
Bouzov* Olomouc 1317 1408 1718
Bozkov* Semily 1356 1923 1998
Božejov Pelhřimov 1352 2006  
Brankovice Vyškov 1348 1899 a 2006 1998
Brníčko Šumperk 1350 1490-1614  
Brodce nad Jizerou Mladá Boleslav 1346 1451 a 2008 1575
Brodek u Konice* Prostějov 1557 1872 1998
Brodek u Prostějova Prostějov 1278 1376 a 2006 2003
Brodek u Přerova* Přerov 1305 1909 1626
2001
Brozany nad Ohří Litoměřice 1276 1625 a 2007 1998
Březno Mladá Boleslav 1255 1727 a 2008  
Březová Opava 1298 1298-17.st. 1997
Břežany Znojmo 1228 1338-1539  
Budišov Třebíč 1194 1538 a 2006 1538
Buchlovice Uherské Hradiště 1270 1805 a 2006 1994
Buškovice Louny 1272 14. stol 1590
Byšice* Mělník 1321 1481 15. stol.
(38)        

C nahoru

Cehnice Strakonice 1342 1540-17.st. 1540
Cerhenice Kolín 1295 1524 a 2007 1995
Cerhovice Beroun 1275 1516 a 2007 1516
Cetviny
(osada Dolního Dvořiště)
Český Krumlov 1374 1374-1965 1498
Cítoliby Louny 1325 2006 2005
(5)        

Č nahoru

Čachrov Klatovy 1352 1904 a 2006 2007
Čáslavice* Třebíč 1240 1853 2003
Častolovice Rychnov nad Kněžnou 1342 1342 a 2006 1571
Čechtice Benešov 1316 1404 a 2007 1443
Čejč* Hodonín 1222 1335  
Čejkovice* Hodonín 1248 1353-1371
1481
1540
Černá Hora Blansko 1279 1390 a 2006 1556
Černý Důl Trutnov 1552 1552 a 2008 1552
Červená Voda* Ústí nad Orlicí 1481   2002
Červené Janovice* Kutná Hora 1352 16.st.(1641) 2006
Červené Pečky Kolín 1333 1755 a 2006 2007
Česká Bělá (viz města)        
Český Šternberk Benešov 1247 19.st. a 2006 19. stol.
Čestice Rychnov nad Kněžnou 1398 1908 a 2006 1909
Čestín* Kutná Hora 1352 1519 1579
Číměř* Jindřichův Hradec 1359 13. stol. 1675
Čistá* Rakovník 1229 1526 1619-1637
Čkyně Prachatice 1243 1537 1537
(17)        

D nahoru

Dalešice Třebíč 1125 1564 a 2006 1564
Dambořice* Hodonín 1298 1534 1534
Davle Praha - západ 1310 1310 a 2008 1665
Deblín Brno - venkov 1234 1466 a 2006 18. stol.
Dešenice Klatovy 1272 2006 2002
Divišov Benešov 1218 1545 a 2006 1545
Dlouhá Loučka* Olomouc 1333 19. stol. 2000
Dobrá Voda u Hořic Jičín 1395 1557 1557
Dobromilice Prostějov 1280 19.-20. stol. 1998
Dolní Benešov Opava 1312 1493 1493
Dolní Bukovsko České Budějovice 1323 2007  
Dolní Cerekev Jihlava 1352 15.st. a 2006 15. stol.
Dolní Čermná* Ústí nad Orlicí 1304    
Dolní Dobrouč* Ústí nad Orlicí 1292   1997
Dolní Dunajovice* Břeclav 1183 1580 1580
Dolní Dvořiště* Český Krumlov 1279 14. stol. 1500
Dolní Kralovice* Benešov 1187 1352 1694
Dolní Věstonice* Břeclav 1300 1460 15. stol.
Dolní Vltavice
(Černá v Pošumaví)
Český Krumlov 1263 13. stol. 1669
Domašín Benešov 1352 1352 15. stol.
Doubrava Karviná 1229 1908 1993
Doubravice
nad Svitavou
Blansko 1255 1371 a 2006 1557
Doubravník Brno - venkov 1208 1483 a 2006 1602
Doudleby nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou 1259 2006 1998
Drahany Prostějov 1310 1908 a 2006 2001
Drásov Brno - venkov 1240 2008 1995
Dražůvky Hodonín 1341 14.st.
1510-1787
2000
Drnholec Břeclav 1249 14.st. a 2006 17.stol.
Držkov* Jablonec nad Nisou 1352    
Dřevohostice Přerov 1326 1480 a 2008 1585
Dub Prachatice 1274 2006 2003
Dub nad Moravou Olomouc 1131 1848 a 2006 1999
Dyjákovice Znojmo 1279 1882 2001
(33)        

E nahoru

         
         

F nahoru

Frymburk Český Krumlov 1270 2007  
(1)        

G nahoru

         
         

H nahoru

Havlíčkova Borová Havlíčkův Brod 1289 1547 a 2006 16. stol
Herálec* Havlíčkův Brod 1280    
Heraltice Třebíč 1256 2007  
Hnanice* Znojmo 1201 1563  
Hnojice Olomouc 1131 1480 1799
Holany Česká Lípa 1352 2006  
Horní Dunajovice* Znojmo 1358 1565 1565
Horní Dvořiště* Český Krumlov 1278    
Horní Kounice* Znojmo 1235 1318 1552
Horní Maršov* Trutnov 1541    
Horní Stropnice* České Budějovice 1259    
Horní Stropnice
-Dobrá Voda*
České Budějovice 1259    
Horní Stropnice
-Hojná Voda*
České Budějovice 1259    
Hořice na Šumavě* Český Krumlov 1272    
Hostěradice* Znojmo 1200 1308  
Hostim* Znojmo 1322 1656  
Hostomice Teplice 1397 2006  
Hoštejn Šumperk 1287 1464-1596  
Hrabyně* Opava 1377 1780 1820
Hrádek* Znojmo 1046 1342  
Hradiště (Znojmo) Znojmo 1221 1671-1920  
Hroznová Lhota* Hodonín 1447 1560  
Hustopeče nad Bečvou Přerov 1201 1397 a 2006 1736
Huzová* Bruntál 1131 1317-17. st. 1452
Hvězdlice (Nové) Vyškov 1353 1353 a 2006  
(24)        

CH nahoru

Chlum Svaté Maří* Sokolov 1411    
Chlum u Třeboně Jindřichův Hradec 1399 2006  
Chlumín* Mělník 1336    
Chodová Planá Tachov 1316 2007  
Choltice Pardubice 1285 2006  
Chotětov Mladá Boleslav 1057 2007  
Chotusice* Kutná Hora 1142 1601 1601
Choustníkovo Hradiště* Trutnov 1316    
Chroustovice Chrudim 1349 2006  
Chudenice Klatovy 1291 2006  
Chvalšiny* Český Krumlov 1291    
(11)        

I nahoru

         
         

J nahoru

Jakubov
u Moravských Budějovic
Třebíč 1230 15.-16.stol.  
Jankov* Benešov 1352    
Jaroslavice* Znojmo 1249 1490-1516 1535
Jedovnice Blansko 1251 1349 a 2007  
Jenštejn* Praha - východ 1368    
Jestřebí* Česká Lípa 1296    
Jimramov Žďár nad Sázavou 1365 1392 a 2006  
Jince Příbram 1352 2006  
Jiřice u Miroslavi* Znojmo 1385 1609  
Jiříkov (Dolní Kounice) Brno - venkov 1546 1547-1562 1547
Jívová* Olomouc 1220 1581 1581
Josefův Důl* Jablonec nad Nisou 1701    
(12)        

K nahoru

Kácov Kutná Hora 1352 2006  
Kamenice Jihlava 1358 1556 a 2008  
Kamberk*
(do 1991 Zlaté Hory)
Benešov 1282(1261) 13. stol. 16. stol.
Kamýk nad Vltavou* Příbram 1285    
Karlštejn Beroun 1348 2007  
Karlštejn - Budňany Beroun 1351 1794  
Katovice Strakonice 1318 2006  
Klenčí pod Čerchovem Domažlice 1325 2006  
Klenovice na Hané Prostějov 1309 1503  
Kněževes Rakovník 1327 2007  
Kněžmost* Mladá Boleslav 1318    
Knínice u Boskovic Blansko 1097 14.st. a 2007  
Kokory* Přerov 1279 1535 1535
Kolešovice* Rakovník 1318    
Kolinec Klatovy 1290 2006  
Koloveč* Domažlice 1226    
Komárov Beroun 1358 2006  
Kořenov* Jablonec nad Nisou 1960    
Kořenov - Polubný Jablonec nad Nisou 1577    
Kořenov - Příchovice Jablonec nad Nisou 1577    
Kosova Hora* Příbram 1290    
Kounice Nymburk 1257 2006  
Kovářská* Chomutov 1555    
Kozojedy Plzeň - sever 1352 1514-1650 1514
Kralice na Hané Prostějov 1225 1316 a 2007  
Krucemburk (Křížová) Havlíčkův Brod 1321 2006  
Křemže Český Krumlov 1351 2006  
Křenov* Svitavy 1308 1365  
Křinec Nymburk 1352 2007  
Křivoklát Rakovník 1110 2006  
Křivsoudov Benešov 1276 2007  
Křižanov Žďár nad Sázavou 1239 1358 a 2006  
Křtiny Blansko 1237 2006  
Kunštát Blansko 1281 1360  
Kunvald Ústí nad Orlicí 1363 2008  
Kunžak* Jindřichův Hradec 1365    
Kvasice* Kroměříž 1131 1365  
(35)        

L nahoru

Lázně Toušeň Praha - východ 1293 2006 1993
Ledenice České Budějovice 1291 2007  
Lednice* Břeclav 1222 1582 2004
Levín Litoměřice 1352 2006  
Lhenice Prachatice 1300 2006  
Liběšice* Litoměřice 1239   1999
Libice nad Doubravou Havlíčkův Brod 1146 2006 1995
Libina* Šumperk 1348 1837 2001
Liblín* Rokycany 1180 1904 1910
Libštát* Semily 1322    
Lipnice nad Sázavou* Havlíčkův Brod 1226    
Lipov* Hodonín 1358 1381 2007
Lipová* Děčín 1417   2005
Liptál Vsetín 1505 1846 1997
Líšnice Šumperk 1355 1447 1785
Liteň Beroun 1324 2006  
Litenčice Kroměříž 1131 1535 a 2007 1535
Litultovice Opava 1318-26 1887 a 2007 1996
Loděnice Beroun 1320 2007 2001
Lochovice* Beroun 1318    
Lomnice Blansko 1265 1504 a 2006  
Loučeň Nymburk 1223 2006  
Louňovice
pod Blaníkem
Benešov 1181 2007  
Lubenec* Louny 1115    
Luka* Karlovy Vary 1239    
Luka nad Jihlavou Jihlava 1363 1755 a 2006 1999
Lukavec Pelhřimov 1352 2006 1997
Lukov Znojmo 1235 1560 a 2008  
Luštěnice* Mladá Boleslav 1268   2003
Lysice Blansko 1308 1652 a 2007  
(30)        

M nahoru

Machov Náchod 1354 2006  
Malešov Kutná Hora 1303 2006  
Malšice Tábor 1379 2008  
Maršovice Benešov 1207 2006  
Mečeříž* Mladá Boleslav 1046    
Medlice Opava 1131 1403-17. st.  
Medlov Brno - venkov 1228 1731 a 2006  
Medlov Olomouc 1315 1873 1502
Měcholupy* Louny 1295    
Měnín* Brno - venkov 1240 1350  
Merklín* Plzeň - jih 1356    
Měřín Žďár nad Sázavou 1298 1402 a 2006  
Městečko Trnávka* Svitavy 1308 1365  
Mikulovice* Jeseník 1263 1907  
Mikulovice Znojmo 1314 1558 a 2008 1558
1997
Milín* Příbram 1336    
Mírov* Šumperk 1266 14.-18.stol 1650
Místo* Chomutov 1518    
Mladé Buky Trutnov 1358 2006  
Mladkov* Ústí nad Orlicí 1350    
Mlázovice Jičín 1369 2007  
Mohelno Třebíč 1234 1368 a 2007  
Mochov* Praha - východ 1295    
Moravská Nová Ves Břeclav 1265 1807 a 2007  
Morkovice-Slížany Kroměříž 1222 1389  
Mrákotín Jihlava 1385 16.st. a 2007  
Mšec Rakovník 1316 2006  
Mušov Břeclav 1276 1570  
Mutěnice* Hodonín 1368 1869  
Mutěnín* Domažlice 1253    
Myslibořice* Třebíč 1271 1538 1538
(31)        

N nahoru

Načeradec* Benešov 1184    
Nadějkov* Tábor 1373    
Náměšť na Hané Olomouc 1131 2007  
Nečtiny* Plzeň - sever 1169    
Nedvědice Žďár nad Sázavou 1350 1483 a 2006  
Nehvizdy Praha - východ 1421 2006  
Nekoř* Ústí nad Orlicí 1355    
Nepomyšl Louny 1361 2006  
Netvořice Benešov 1205 2006  
Neustupov Benešov 1279 2006  
Nezamyslice Prostějov 1276 1907 a 2006  
Nivnice* Uherské Hradiště 1261 15. stol.  
Nosislav Břeclav 1278 1486 a 2007  
Nová Cerekev Pelhřimov 1330 2006  
Nová Říše* Jihlava 1254 1363  
Nové Dvory* Kutná Hora 1370    
Nové Veselí Žďár nad Sázavou 1393 1536 a 2006 1563
Novosedly Břeclav 1276 1576  
Nový Hrádek Náchod 1369 2006  
Nový Hrozenkov Vsetín 1649 1846 a 2006 18. stol.
Nový Malín Šumperk 1350 1381-1398
1569
1781
Nový Rychnov Pelhřimov 1352 2008  
(22)        

O nahoru

Okříšky Třebíč 1371 2007  
Olbramkostel Znojmo 1263 1538 a 2006 1538
Olbramovice Znojmo 1253 1436 a 2007  
Oleksovice* Znojmo 1220 1606 1606
Olešnice Blansko 1073 1360  
Olešnice
v Orlických horách*
Rychnov nad Kněžnou 1369    
Ondřejov* Praha - východ 1352    
Opatov Třebíč 1289 1540 a 2006 1540
Opavice (Linhartovy) Bruntál 1256 1566 18. stol.
Orlické Záhoří* Rychnov nad Kněžnou 1613    
Orlík nad Vltavou* Písek 1288    
Osová Bítýška* Žďár nad Sázavou 1349 1349  
Ostrov nad Oslavou Žďár nad Sázavou 1356 1922 a 2006  
Ostrov u Macochy Blansko 1349 1912 a 2006  
Ostrovačice Brno - venkov 1255 1848 a 2006  
Ostrožské Předměstí
(Uherský Ostroh)
Uherské Hradiště 1400 1912-1949  
Osvětimany Uherské Hradiště 1350 1885 a 2007  
Otaslavice* Prostějov 1279 1623  
(18)        

P nahoru

Pačlavice Kroměříž 1131 1538  
Panenský Týnec Louny 1115 2006  
Paskov* Frýdek Místek 1267 1538 1692
Pavlíkov Rakovník 1422 2007  
Pecka Jičín 1322 2007  
Peruc Louny 1170 2006  
Petrovice* Příbram 1219    
Písečné Jindřichův Hradec 1366 1885-20.st.  
Plaňany Kolín 1219 2006  
Pňovany Plzeň - sever 1205 1545 1545
Podhradí Jičín 1546 2007  
Podhradí nad Dyjí* Znojmo 1286 1571 1571
Pohled* Havlíčkův Brod 1265    
Poleň* Klatovy 1254    
Polešovice Uherské Hradiště 1220 1595 a 2007 1595
Postupice* Benešov 1205    
Potštejn* Rychnov nad Kněžnou 1287    
Pouzdřany* Břeclav 1244 1581  
Pozlovice Zlín 1287 1785 a 2008  
Pozořice Brno - venkov 1297 1782 a 2006  
Pravlov* Brno - venkov 1073 1486  
Proseč* Chrudim 1349    
Prosiměřice Znojmo 1226 1540 a 2006 1540
Protivanov Prostějov 1505 1873 a 2006  
Pržno Vsetín 1372 1505-19.st. 1997
Předhradí* Chrudim 1325    
Předín* Třebíč 1353 1856  
Přerov nad Labem* Nymburk 1227    
Přídolí* Český Krumlov 1220    
Pustiměř Vyškov 1232 1341  
(30)        

R nahoru

Rábí* Klatovy 1380    
Račice-Pístovice* Vyškov 1227 1466  
Radiměř* Svitavy 1291 19. stol. 2011
Radomyšl Strakonice 1316 2006  
Radostín nad Oslavou* Žďár nad Sázavou 1390    
Rataje nad Sázavou Kutná Hora 1289 2006  
Ratibořské Hory* Tábor 1527    
Ročov Louny 1352 2006  
Rokytnice nad Rokytnou* Třebíč 1190 1919  
Rouchovany* Třebíč 1243 1486 1486
Roupov* Plzeň - jih 1250    
Rožmitál na Šumavě* Český Krumlov 1259    
Ruda nad Moravou Šumperk 1310 1860 nemá
(13)        

Ř nahoru

         
         

S nahoru

Senomaty Rakovník 1233 2006  
Senožaty* Pelhřimov 1352    
Sepekov Písek 1243 2006  
Slabce Rakovník 1352 2007  
Slavětín Louny 1269 2006  
Slezské Rudoltice* Bruntál 1255 1676 1676
Sloup Blansko 1356 1862 a 2007  
Slup* Znojmo 1046 1860  
Sněžné Žďár nad Sázavou 1335 1852 a 2007  
Sovinec Bruntál 1353 1492 15.stol.
Sovínky Mladá Boleslav 1360 2006  
Spálov Nový Jičín 1394 1832 a 2006 1695
Stádlec* Tábor 1287   2011
Stará Říše Jihlava 1257 1547 a 2007  
Staré Hobzí* Jindřichův Hradec 1190 1910  
Staré Město
pod Landštejnem*
Jindřichův Hradec 1495    
Staré Sedliště* Tachov 1177    
Starý Jičín* Nový Jičín 1240 1497 1661
Stařeč Třebíč 1311 1534 a 2007  
Stonařov Jihlava 1349 1365 a 2006  
Strachotice* Znojmo 1190 1342 1591
Strachotín* Břeclav 1046 1582  
Strání* Uherské Hradiště 1357 1359-1480
1885
 
Strašice* Rokycany 1349    
Stráž Tachov 1331 2007  
Stráž nad Nisou* Liberec 1469    
Strážek Žďár nad Sázavou 1338 1375 a 2006  
Strážný* Prachatice 1359    
Strenice* Mladá Boleslav 1352    
Strunkovice nad Blanicí Prachatice 1227 2006  
Střevač* Jičín 1340    
Střílky* Kroměříž 1261 1358  
Studená* Jindřichův Hradec 1365 1558  
Stvolínky* Česká Lípa 1197    
Sudice Opava 1327 1533 1723
Suchdol* Kutná Hora 1257    
Suchdol nad Odrou Nový Jičín 1337 1917 a 2006 nemá
Svatava Sokolov 1454 1903 a 2008  
Svitávka Blansko 1160 1583 a 2006  
Svojanov Svitavy 1287 2006  
(40)        

Š nahoru

Šafov* Znojmo 1323 1540 1540
Šaratice* Vyškov 1209 1869  
Šatov Znojmo 1201 1497 a 2007 1497
Ševětín České Budějovice 1352 2008  
Škvorec Praha - východ 1279 2006  
Štěchovice Praha - západ 1209 2006  
Štěkeň Strakonice 1318 2007  
Štěpánov nad Svratkou* Žďár nad Sázavou 1285 1551  
Štítary Znojmo 1346 1346 a 2006 1539
Štoky Havlíčkův Brod 1347 2006  
Švábenice Vyškov 1261 1540 a 2008  
(11)        

T nahoru

Tasov* Třebíč 1233 1366  
Tištín Prostějov 1319 1360-1399
1548 a 2007
 
Tlumačov* Zlín 1131 1397  
Trhová Kamenice Chrudim 1349 14.st. a 2006 17. stol.
Troskotovice Znojmo 1046 1535 a 2007 1535
Troubsko Brno-venkov 1237 1876  
Tršice* Olomouc 1251 1526 1526
Třebařov* Svitavy 1267    
Tvrdonice* Břeclav 1264 1538 1538
Týnec Břeclav 1244 1384 17. stol
(10)        

U nahoru

Uhelná Příbram Havlíčkův Brod 1352 2006  
Uherčice* Břeclav 1220 1614  
Určice* Prostějov 1288 15. stol.  
Úsobí Havlíčkův Brod 1307 1789 a 2007 1795
Útvina* Karlovy Vary 1214 15. stol.  
(5)        

V nahoru

Valeč* Karlovy Vary 1358 1514 1514
Včelákov Chrudim 1349 2006 2009
Velká nad Veličkou* Hodonín 1220 1370 2007
Velké Březno* Ústí nad Labem 1167    
Velké Kunětice Jeseník 1284 1542 1542
1998
Velké Němčice Břeclav 1220 1549 a 2006 17. stol.
Velké Poříčí Náchod 1415 2006 1994
Velký Ořechov* Zlín 1131 1908 1997
Velký Újezd Olomouc 1334 1381-17.st.
19.st. a 2007
1637
1996
Velký Vřešťov* Trutnov 1348    
Vémyslice Znojmo 1234 1556 a 2006 1556
Vesec Liberec 1540 1909  
Větrný Jeníkov* Jihlava 1226    
Veverská Bítýška Brno - venkov 1426 1481 a 2008 1557
Vilémov Havlíčkův Brod 1119 1352 a 1557
2006
 
Višňové Znojmo 1234 1529 a 2007 17. stol.
Vladislav Třebíč 1104 1548 a 2006 1548
2003
Vlachovice* Zlín 1261 1556 1556
2001
Vlasatice* Břeclav 1276 1538 1538
Vlastějovice* Kutná Hora 1413 1540 1540
Vnorovy* Hodonín 1249 1908 1908
Vojnův Městec Žďár nad Sázavou 1293 1293 a 2007  
Vranov nad Dyjí Znojmo 1100 1568 a 2006 1568
Vranovice* Brno - venkov 1257 1880 2002
Vraný Kladno 1340 1513 a 2006 1538
Vratěnín* Znojmo 1251 1325 1997
Vrchotovy Janovice Benešov 1220 2007 1994
Všeruby Domažlice 1586 1570 a 2008 1571
Všetaty Mělník 1223 1935 a 2006  
Vysoký Chlumec* Příbram 1235   2007
(30)        

Z nahoru

Zahrádka Havlíčkův Brod 1219 1327-1975 15. stol
Zápy Praha - východ 1052 2006 2000
Zásada Jablonec nad Nisou 1356 2006 2005
Zborovice* Kroměříž 1276 1909 1995
Zbraslavice* Kutná Hora 1260 14. stol. 15. stol.
Zdislava* (Schonbach) Liberec 1406 1906  
Zdislavice Benešov 1352 1533 a 2006 1550-1620
Zdounky* Kroměříž 1298 1358 1646
Zlonice Kladno 1318 1705 a 2007 1705
Zvíkovec Rokycany 1229 2008 2000
(10)        

Ž nahoru

Žarošice* Hodonín 1322 1862 2000
Žehušice Kutná Hora 1352 1540-1600
1865 a 2006
1933
Železná (Smolov) Domažlice 1591 1905  
Želetava* Třebíč 1303 1368 2003
Žeravice* Hodonín 1235 1503 16. stol.
Žerčice Mladá Boleslav 1070 1511 1511
Žinkovy Plzeň - jih 1177 2006  
Žleby* Kutná Hora 1278 14. stol. 1697
Žumberk Chrudim 1318 1487 a 2007  
(9)        

1. sloupec - název městečka-městyse, pod ním případně i sloučené obce, mají-li znak 
2. sloupec - okres
3. sloupec - první písemná zmínka o obci jako takové
4. sloupec - rok povýšení na městečko-městys nebo první písemné zmínky o statusu
5. sloupec - letopočet privilegia se znakem, případně obraz znaku na pečeti