wz

Seznam 706 měst (historická, současná+ městské části) v Česku.
A  B  C  Č  D  E  F  G  H  CH  I  J  K  L  M  N  O  P  R  Ř  S  Š  T  U  V  Z  Ž (funguje mi jen v Exploreru)
BRNO  OSTRAVA  PRAHA 
ČESKO
(REKOS - registr komunálních symbolů, znaky+vlajky)

SLOVENSKO


Česko vlajky - Exner


PPZ první písemná zmínka     -     krajské město     -     okresní město
*
královské město     -     ** královské věnné město
1924*městys sloučený s městem     -      1954 1960 2006 současná města
délka trvání: 1551-1784 fyzicky zaniklé město - 1612-1843 pokles zpět na městečko

Při návratu zpět je výhodnější kliknout na ZPĚT (na liště prohlížeče).


A

název města

okres

PPZ

městem od

znak od

Abertamy* Karlovy Vary 1529 1876 a 2007 1529
Adamov Blansko 1506 1964 1972
Andělská Hora Bruntál 1540 1556 a 2008 1542
Cheb 1232 1872 a 1960 1635
(4)        

B

Bakov nad Jizerou Mladá Boleslav 1345 1961 1497
Bavorov Strakonice 1315 1315(1853)  
Bečov nad Teplou Karlovy Vary 1354 1399 1482
Bechyně Tábor 1323 1323(1328)
1960
1511
Bělá nad Radbuzou Domažlice 1121 1964 1978
Bělá pod Bezdězem Mladá Boleslav 1337 1337 a 1960 1602
Bělčice Strakonice 1243 1484, 1549 1899-1948 1549
Benátky nad Jizerou Mladá Boleslav 1259 1348(1343)
1960
15. stol.
Benešov Benešov 1219 14.st. a 1960  
Benešov nad Černou Český Krumlov 1322 1881 14. stol.
Benešov nad Ploučnicí Děčín 1352 1392 a 1960 16. stol.
Beroun* Beroun 1088 1265 a 1960  
Bezdružice Tachov 1227 1792 15. stol.
Bílé Podolí Kutná Hora 1307 1853-20.st.
2007-městys
1687
Bílina Teplice 993 1263 a 1960 1546
Bílovec Nový Jičín 1329 1329 a 1960. 1440
Blansko Blansko 1131 1905 a 1960 1599.
Blatná Strakonice 1235 1601 a 1960 16. stol.
Blovice Plzeň - jih 1284 18.st. a 1960 15. stol.
Blšany Louny 1238 15.st. a 2006 16. stol.
Bohumín Karviná 1973 1973 1968
Bohumín
- Nový Bohumín
Karviná 1924 1924-1948
1954-1973
1960
1924
Bohumín
- Starý Bohumín
Karviná 1262 (1482)
1880-1948
1954-1973
15. stol.
Bohušovice nad Ohří Litoměřice 1057 1920 1938
Bochov Karlovy Vary 1325 15. stol 16. stol.
Bojkovice Uherské Hradiště 1412 1964 16. stol.
Boletice nad Labem Děčín 1407 1964  
Bor Tachov 1263 před 1654
1960
1602
Borohrádek Rychnov nad Kněžnou 1342 1971 15. stol.
Borovany České Budějovice 1186 1973 16. stol.
Boskovice Blansko 1201 1789 a 1964 1463
Boží Dar Karlovy Vary 1533 1546 16. stol.
Brandýs nad Labem Praha - východ 1304 1581-1960 1670
Brandýs nad Labem
- Stará Boleslav
Praha - východ 1960 1960 1971
Brandýs nad Orlicí Ústí nad Orlicí 1274 1503 a 1971 1503
Branná Šumperk 1325 1890(16.st.) 1570
Broumov Náchod 1256 1256(1348)
1960
 
Brtnice Jihlava 1224 2000 2000
Brumov - Bylnice Zlín 1256 1500 a 1964 1500
Bruntál* Bruntál 1213 1223 a 1960 1562
Brušperk Frýdek - Místek 1269 1269 a 1964 1657
Břeclav Břeclav 1056 1872 a 1960  
Břeclav - Poštorná Břeclav 1414 1924*-1974  
Břeclav - Stará Břeclav Břeclav 1384 14.*-17.st. 1628.
Březnice Příbram 1224 16.st(1327)
1975
1441
Březno Chomutov 1281 1556 1556
Březová Sokolov 1353 1960 1980
Březová nad Svitavou Svitavy 1295 1787 17. stol.
Břidličná Bruntál 1492 1973 1575
Bučovice Vyškov 1343 19.st. a 1964 16. stol.
Budišov
nad Budišovkou
Opava 1301 1305(1301)
1960
1564
Budyně nad Ohří Litoměřice 1173 1293 15. stol.
Buškovice Louny 1272 1628  
Buštěhrad Kladno 1352 1911 1497
Bystré Svitavy 11. stol. 1854(1368) 17. stol
Bystřice Benešov 1352 1997 1471
Bystřice
nad Pernštejnem
Žďár nad Sázavou 1238 1580 a 1964 1580
Bystřice pod Hostýnem Kroměříž 1368 1864 a 1964  
Bzenec* Hodonín 1214 1230 a 1965  
(55)        

BRNO a městské části nahoru

Brno* Brno 1091 1231 a 1954 1315
- Bohunice Brno - město 1237    
- Bosonohy Brno - město 1259    
- Bystrc Brno - město 1373    
- Černovice Brno - město 1333    
- Husovice Brno - město 1264 1912-1919 1912
- Chrlice Brno- město 1320    
- Ivanovice Brno - město 1585    
- Jehnice Brno - město 1324    
- Jih Brno - město      
- Jundrov Brno - město 1323    
- Kníničky Brno - město 1406    
- Kohoutovice Brno - město 1210    
- Komín Brno - město 1240    
- Královo Pole Brno - město 1247 1905-1919 1908
- Líšeň Brno - město 1249 1558*-1944 1558
- Maloměřice
  a Obřany
Brno - město 1125
1234
   
- Medlánky Brno - město 1237    
- Nový Lískovec Brno - město 1312    
- Ořešín Brno - město 1275    
- Řečkovice
a Mokrá Hora
Brno - město 1338
1784
   
- Sever Brno - město      
- Slatina Brno - město 1261    
- Staré Brno Brno - město 11. stol. *-1850 1619-1687
- Starý Lískovec Brno - město 1312    
- Střed Brno - město      
- Tuřany Brno - město 1208    
- Útěchov Brno - město 1365    
- Vinohrady Brno - město      
- Žabovřesky Brno - město 1314    
- Žebětín Brno - město 1235    
- Židenice Brno - město 1210    
(3)        

C nahoru

Cvikov Česká Lípa 1352 1545(1391)
1960
16. stol.
(1)        

Č nahoru

Čáslav* Kutná Hora 1052 1278(1260)
1960
 
Čelákovice Praha - východ 1290 1547 a 1960 1556
Černošice Praha - západ 1115 1969 1992
Černošín Tachov 1290 1873 a 2006 16. stol.
Černovice Pelhřimov 1369 1854 a 1991 1479
Červená Řečice Pelhřimov 1279 1854 a 2007 1581
Červený Kostelec Náchod 1362 1684(1867)
1960
1680
Česká Bělá Havlíčkův Brod 1257 1278-1599
2006-městys
 
Česká Kamenice Děčín 1352 1352(13.st.)
1960
15. stol.
Česká Lípa Česká Lípa 1263 1337(1263)
1960
 
Česká Skalice Náchod 1238 1684(1886)
1961
1897
Česká Třebová Ústí nad Orlicí 1278 1278 a 1960  
České Budějovice* České Budějovice 1251 1265 a 1954  
České Velenice Jindřichův Hradec 1387 1922 a 1965  
Český Brod* Kolín 1259 1359(1437)
1960
1437
Český Dub Liberec 1115 1565 a 1960  
Český Krumlov Český Krumlov 1253 1309 a 1960  
Český Těšín Karviná 1155 1155(1292)
1960
1927
Čistá (Město Litrbachy) Sokolov 1370 1551-1784 1551
(19)        

D nahoru

Dačice Jindřichův Hradec 1184 1585 a 1960 1587
Dašice Pardubice 1318 1917 1917
Děčín Děčín 1128 1256(1240)
1960
 
Děčín - Podmokly Děčín 1407 1900-1942 1903
Desná Jablonec nad Nisou 1691 1968 1913
Deštná Jindřichův Hradec 1294 1418 a 2006  
Dobrovice Mladá Boleslav 1249 1854  
Dobruška Rychnov nad Kněžnou 1312 1320(1300)
1960
 
Dobřany Plzeň - jih 1220 16.st. 1960 16. st.
Dobřichovice Praha - západ 1253 2006 1997
Dobříš Příbram 1252 1378-1419
1961
 
Doksy Česká Lípa 1293 1960  
Dolní Benešov Opava 1312 1996 1493
Dolní Bousov Mladá Boleslav 1330 1497  
Dolní Jiřetín
(zánik 1983)
Most 1263 1862  
Dolní Kounice Brno - venkov 1181 1737 1571
Dolní Poustevna Děčín 1241 1918 1918
Dolní Žandov Cheb 1197 18. stol. 15. stol.
Domašov nad Bystřicí Olomouc 1274 1403(1617)
1910
1612
Domažlice* Domažlice 1086 1262-1265
1960
1481
Doupov  Karlovy Vary 13. stol. 1568-1954 1531
Dubá Česká Lípa 1253 1402(14.st.)  
Dubí Teplice 1494 1960  
Dubňany Hodonín 1349 1965 1982
Duchcov Teplice 1207 1389 a 1960 1460
Dvorce Bruntál 1339 15. stol. 1938
Dvůr Králové
nad Labem
*
Trutnov 1270 1316(1270)
1960
1577
Dvůr Králové
nad Labem - Žireč
Trutnov 1448 1698* 1908
(27)        

E nahoru

Ervěnice (zánik 1988) Most 1253 1516-1960 1568
(1)        

F nahoru

Františkovy Lázně Cheb 1793 1865 a 1960 1865
Frenštát pod Radhoštěm Nový Jičín 1382 1382 a 1960 1619
Frýdek Frýdek - Místek 1327 14.st.-1943 17. stol.
Frýdek - Místek Frýdek - Místek 1943 1943 a 1960 1965
Frýdlant Liberec 1278 1537 a 1960 1537
Frýdlant nad Ostravicí Frýdek - Místek 1300 1948 a 1960 1975
Fryšták Zlín 1356 1965 1658
Fulnek Nový Jičín 1293 1293 a 1960 1638
(7)        

G nahoru

Golčův Jeníkov Havlíčkův Brod 1308 1913 a 1971 1604
(1)        

H nahoru

Habartov Sokolov 1339 1960 1975
Habry Havlíčkův Brod 1101 1909  
Hanušovice Šumperk 1325 1975 1978
Harrachov Semily 1720 1965  
Hartmanice Klatovy 1315 1992 1607
Havířov Karviná 1955 1960 1968
Havířov - Šumbark Karviná 1438 1559*-1960  
Havlíčkův Brod* Havlíčkův Brod 1234 1251-1256
1637 1960
15. stol
Hejnice Liberec 1381 1917 a 1965 1917
Heřmanův Městec Chrudim 1325 1325 a 1961 1579
Hlinsko Chrudim 1349 1834 a 1960 15. stol.
Hluboká nad Vltavou České Budějovice 1285 1907 a 1960 1685
Hlučín* Opava 1303 1256(1303)
1960
1584
Hluk Uherské Hradiště 1294 1970 1973
Hodkovice
nad Mohelkou
Liberec 1352 1580(1808)
1965
1636
Hodonín* Hodonín 1046 1228 a 1960 1908
Holešov Kroměříž 1131 1272 a 1964 1487
Holice Pardubice 1336 1931(17.st.)
1960
 
Holýšov Domažlice 1272 1960 1970
Hora Svaté Kateřiny Most 1480 1528 a 2008  
Hora
Svatého Šebestiána
Chomutov 1558 1597  
Horažďovice Klatovy 1251 před 1279
(1292) 1960
1495
Horní Benešov Bruntál 1253 1271 1562
Horní Blatná Karlovy Vary 1518 1538(1548)
2007
1555
Horní Bříza Plzeň - sever 1180    
Horní Cerekev Pelhřimov 1352 2000  
Horní Jelení Pardubice 1472 1913  
Horní Jiřetín Most 1263 1914 1916
Horní Město Bruntál 1489 1580  
Horní Planá Český Krumlov 1332 1969  
Horní Slavkov Sokolov 1357 1547 a 1960 15. st.
Horšovský Týn Domažlice 1184 1352 a 1960 1546
Hory Matky Boží Klatovy 1520 1522  
Hořepník Pelhřimov 1252 1854  
Hořice Jičín 1143 1791 a 1960  
Hořovice Beroun 1322 1303-1322
1960
 
Hostinné Trutnov 1270 1369 a 1960  
Hostivice Praha - západ 1454 1978  
Hostomice Beroun 1319 1738  
Hostouň Domažlice 1247 1587 1587
Hošťka Litoměřice 1352 1853  
Hradec Králové** Hradec Králové 1073 1225 a 1954  
Hradec Králové
- Kukleny
Hradec Králové 1547 1930  
Hradec Králové
- Pražské Předměstí
Hradec Králové 1786 1924  
Hradec nad Moravicí Opava 1060 1971(1481) 1481
Hrádek Rokycany 1325 1975  
Hrádek nad Nisou Liberec 1288 1581 a 1960  
Hranice Přerov 1169 1276-1292
1960
1629
Hranice - Drahotuše Přerov 1269 1408-1976 1629
Hranice Cheb 1555 1964  
Hrob Teplice 1282 1477 1477
Hrochův Týnec Chrudim 1293 1854  
Hronov Náchod 1359 1545(1870)
1960
 
Hrotovice Třebíč 1349 1881  
Hroznětín Karlovy Vary 1213 1333(18.st.)
2007
1471
Hrušovany
nad Jevišovkou
Znojmo 1131   1495
Hulín Kroměříž 1224 1547(1458)
1964
1972
Humpolec Pelhřimov 1219 1325 a 1960  
Husinec Prachatice 1291 1905 a 2007  
Hustopeče Břeclav 1249 1572 a 1964 1572
(59)        

CH nahoru

Chabařovice Ústí nad Labem 1352 1520 a 1965 1549
Cheb* Cheb 1061 1204 a 1960 14. stol.
Chlumec nad Cidlinou Hradec Králové 1235 1547 a 1960  
Choceň Ústí nad Orlicí 1227 1409 a 1960  
Chodov Sokolov 1195 1895 a 1960 1895
Chomutov* Chomutov 1252 1335 a 1960 1457
Chotěboř* Havlíčkův Brod 1265 1278-1960  
Chrast Chrudim 1318 1853 a 1971  
Chrastava Liberec 1352 1574(1535)
1960
1574
Chrastava
- Andělská Hora
Liberec 1547 1549*  
Chropyně Kroměříž 1261 1970  
Chrudim** Chrudim 1263 1263 a 1960  
Chřibská Děčín 1352 1880 1570
Chvaletice Pardubice 1393 1981  
Chýnov Tábor 981 1904  
Chyše Karlovy Vary 1473 15.st a 2007 15.stol.
(15)        

I nahoru

Ivančice* Brno - venkov 1221 1221 a 1965 1382
Ivanovice na Hané Vyškov 1183 1909 a 1967 1911
(2)        

J nahoru

Jablonec nad Jizerou Semily 1398 1971(1896)  
Jablonec nad Nisou Jablonec nad Nisou 1356 1866 a 1960 1906
Jablonné nad Orlicí Ústí nad Orlicí 1304 1906(14.st.)
1961
 
Jablonné v Podještědí Česká Lípa 1249 1364 a 1960  
Jablunkov Frýdek - Místek 1447 1560(1596)
1960
1894
Jáchymov Karlovy Vary 1516 1520 a 1960 1520
Janov Bruntál 1267 1535 a 2007 1996
Janov nad Nisou Jablonec nad Nisou 1654 1920  
Janovice nad Úhlavou Klatovy 1290 1854  
Janské Lázně Trutnov 1552 1965  
Jaroměř** Náchod 1126 1307 a 1960  
Jaroměř - Josefov* Náchod 1780 1782(1791) 1836
Jaroměřice
nad Rokytnou
Třebíč 1325 1859 a 1965  
Javorník (Město) Jeseník 1373 1549 a 1971 1610
Jemnice* Třebíč 1227 1227 a 1965  
Jesenice Rakovník 1321 17.st. a 2008  
Jeseník Jeseník 1267 1854(1296)
1960
1506
Jevíčko* Svitavy 1200 1230(1258)
1961
 
Jevišovice Znojmo 1289 18.st. a 2007  
Jičín Jičín 1293 1302(1293)
1960
 
Jihlava* Jihlava 1233 1249 a 1954 1406
Jilemnice Semily 1356 1556 a 1960  
Jílové Děčín 1348 1964  
Jílové u Prahy Praha - západ 1045 1330 a 1968  
Jindřichovice Sokolov 1273 1537  
Jindřichův Hradec Jindřichův Hradec 1220 1390 a 1960  
Jirkov Chomutov 1321 1455 a 1960 1588
Jiřetín pod Jedlovou Děčín 1554 1554  
Jiříkov (Starý) Děčín 1408 1914 a 1964 1914
Jistebnice Tábor 1262 1854  
(30)        

K nahoru

Kadaň* Chomutov 1183 1319(1277)
1960
16. stol
Kamenice nad Lipou Pelhřimov 1267 1348 a 1960 15. stol.
Kamenický Šenov Česká Lípa 1362 1900 a 1960 1970
Kaplice Český Krumlov 1257 1936(14.st)
1960
1936
Kardašova Řečice Jindřichův Hradec 1340 14. stol.  
Karlovy Vary* Karlovy Vary 1349 1370 a 1960 15. stol.
Karlovy Vary - Rybáře Karlovy Vary 1511 1902(1897) 1917
Karolinka Vsetín 1951 1998 1995
Karviná Karviná 1305 1923 a 1960 1909
Karviná - Fryštát Karviná 1305 1305-1948 1550
Kasejovice Plzeň - jih 1264 1348(1878)
2006
17. stol.
Kašperské Hory Klatovy 1337 1584 a 1960 1572
Kaznějov Plzeň - sever 1146 1997 1998
Kdyně Domažlice 1369 1840 a 1960 1570
Kelč Vsetín 1201 1270(1377) 1552
Kladno Kladno 1318 1870 a 1960 1561
Kladno - Kročehlavy Kladno 1316 1931  
Kladruby Tachov 1115 1380(18.st.)
2007
1616
Klášterec nad Ohří Chomutov 1352 1785 a 1960 16. stol.
Klatovy* Klatovy 1253 1260 a 1960. 15. stol.
Klecany Praha - východ 1316 1994 1996
Klimkovice Nový Jičín 1383 1872(1383)
1971
1628
Klobouky u Brna Břeclav 1207 1965 16. stol.
Kojetín Přerov 1233 1280 a 1960 1666
Kolín* Kolín 1261 1261 a 1960 15. stol.
Konice Prostějov 1305 1970 15. stol.
Kopidlno Jičín 1322 1514 1523
Kopisty (zánik 1979) Most 1057 1911  
Kopřivnice Nový Jičín 1437 1948 a 1960 1976
Koryčany Kroměříž 1321 1967 16. stol..
Kostelec na Hané Prostějov 1347 1970 16. stol..
Kostelec
nad Černými Lesy
Kolín 1344 1489 a 1968 16. stol..
Kostelec nad Labem Mělník 13. stol. 1328(1537)
1967
16. stol.
Kostelec nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou 1303 1341 a 1960 15. stol.
Košťany Teplice 1394 1994 1998
Kouřim* Kolín 1222 1261(1222)
1968
 
Kožlany Plzeň - sever 1238 1972 1472
Krajková Sokolov 1350 1880  
Králíky Ústí nad Orlicí 1544 1577 a 1961  
Kralovice Plzeň - sever 1183 1547 a 1960 1547
Kralupy nad Vltavou Mělník 1253 1902 a 1961 1884
Králův Dvůr Beroun 1253 2004  
Kraslice Sokolov 1272 1370 a 1960 1541
Krásná Hora
nad Vltavou
Příbram 1341 1310-1341  
Krásná Lípa Děčín 1361 1870 a 1964  
Krásné Údolí Karlovy Vary 1482 1488  
Krásno* Sokolov 1330 1547 a 2007 1547
Kravaře Česká Lípa 1175 1263  
Kravaře Opava 1224 1960 1970
Krnov* Bruntál 1221 1221 a 1960 17. stol.
Kroměříž Kroměříž 1107 1263(1290)
1960
 
Krupka Teplice 1305 1478 a 1960 1478
Kryry Louny 1320 1653 a 2007 17. stol.
Kunovice Uherské Hradiště 1196 1997 1994
Kunštát Blansko 1281 1994 1564
Kuřim Brno - venkov 1226 1965 16. stol.
Kutná Hora* Kutná Hora 1289 1289(14.st.)
1960
14. stol.
Kutná Hora - Kaňk Kutná Hora 1436 1854 16. stol.
Kyjov Hodonín 1126 1515 a 1965 1515
Kynšperk nad Ohří Sokolov 1232 1232 a 1960 17. stol.
(60)        

L nahoru

Lanškroun Ústí nad Orlicí 1285 1285 a 1960  
Lanžhot Břeclav 1384 2001 1622
Lázně Bělohrad Jičín 1557 1965  
Lázně Bohdaneč Pardubice 1264 1854(1514)
1971
 
Lázně Kynžvart (Město) Cheb 1214 1854(18. st.)
1964
15. stol.
Ledeč nad Sázavou Havlíčkův Brod 1257 1458 a 1960  
Ledvice Teplice 1209 1911 a 2006 1912
Lestkov Tachov 1257 1877-1893  
Letohrad Ústí nad Orlicí 1308 1513 a 1961  
Letovice Blansko 1203 1936 a 1964 15. stol.
Libáň Jičín 1340 1574  
Libčice nad Vltavou Praha - západ 993 1948 a 1968  
Liběchov Mělník 1316 1935?a 2007  
Liberec Liberec 1352 1577 a 1954 1577
Liberec - Horní Růžodol Liberec 1542 1925  
Liberec - Rochlice Liberec 1352 1908-1939 1904
Liberec
- Vratislavice nad Nisou
Liberec 1360 1903 a 1960
1960-1980
1970
Libochovice Litoměřice 1282 1560 a 1960  
Libušín Kladno 1052 1919 a 2006 2008
Lipník nad Bečvou* Přerov 1238 1294 a 1960 14. stol.
Lišov České Budějovice 1334 1924 a 1960  
Litoměřice* Litoměřice 993 1219-1228
1960
 
Litomyšl Svitavy 1108 1259 a 1960  
Litovel* Olomouc 1249 1249(1267)
1960
1450
Litvínov (Horní) Most 1352 1852(1715)
1960
 
Loket* Sokolov 1234 1337(1240)
1960
1561
Lom Most 1341 1938 a 1960 1904
Lomnice nad Lužnicí Jindřichův Hradec 1265 1382  
Lomnice nad Popelkou Semily 1308 1645 a 1960  
Loštice Šumperk 1267 1854(15.st.)
1970
1652
Loučná pod Klínovcem Chomutov 1431 1854  
Louny* Louny 1115 1253 a 1960  
Lovosice Litoměřice 1143 1854 a 1960 1600
Luby Cheb 1158 1854(18.st)
1964.
15. stol.
Lučany nad Nisou Jablonec nad Nisou 1634 1913  
Luhačovice Zlín 1412 1936 a 1964 1691
Luže Chrudim 1349 19.st. a 2007  
Lysá nad Labem Nymburk 10. stol. 1291 a 1962  
(38)        

M nahoru

Málkov (zánik 1976  Kralupy u Chomutova) Chomutov   1548  
Manětín Plzeň - sever 1169 1235(18.st.)
1972
15.stol.
Mariánské Lázně Cheb 1788 1865 a 1960 1866
Mašťov Chomutov 1196 1735 a 2007  
Měčín Klatovy 1352 1413-1945 1992  
Měděnec Chomutov 1520 1588  
Mělník* Mělník 10. stol. 13.st.(1274)
1960
 
Městec Králové Nymburk 1300 13. st. a 1968  
Město Albrechtice Bruntál 1317 1716(1492) 1492
Město Libavá okres Olomouc 1301 1854-1946 1629
Město Touškov Plzeň - sever 1115 1854 a 1972 1543
Meziboří Most 1402 1960  
Meziměstí Náchod 1408 1992  
Michalovy Hory Tachov 1505 před 1877  
Mikulášovice Děčín 1446 1916 a 1964 1917
Mikulov Břeclav 1173 1414 a 1964 1625
Mikulov Teplice 1544 1597  
Miletín Jičín 1241 1854  
Milevsko Písek 1183 1438 a 1960  
Miličín Benešov 1284 1854  
Milovice Nymburk 1396    
Mimoň Česká Lípa 1352 1371 a 1960  
Miroslav Znojmo 1222 1965 1533
Mirošov Rokycany 1366 1960 1994
Mirotice Písek 1254 1854  
Mirovice Písek 1323 1854  
Místek Frýdek - Místek 1267 -1943 17. stol.
Mladá Boleslav* Mladá Boleslav 1052 1334 a 1960  
Mladá Boleslav
- Kosmonosy
Mladá Boleslav 1186 1913 1914
Mladá Vožice Tábor 1273 1630 a 1960  
Mnichov Cheb 1273 1493  
Mnichovice Praha - východ 1135 1530  
Mnichovo Hradiště Mladá Boleslav 1279 1279 a 1960  
Mníšek pod Brdy Praha - západ 1348 1976  
Modřice Brno - venkov 1131 1994 16. stol.
Mohelnice Šumperk 1131 1854(1378)
1960
1602
Moravská Třebová Svitavy 1270 1250 a 1960  
Moravské Budějovice Třebíč 1231 1421 a 1964 1498
Moravský Beroun Bruntál 1339 1619(1406)
1973
1568
Moravský Krumlov Znojmo 1240 1260 a 1964 1644
Morkovice - Sližany Kroměříž 1222
1351
2000 2001
Most* Most 1207 před 1278
(1250) 1960
1411
Mšeno Mělník 1306 1585(1367)  
Mýto Rokycany 1336 1905 a 1960 1906
(44)        

N nahoru

Náchod Náchod 1254 13.st. a 1960  
Nalžovské Hory Klatovy 1525 1854 a 2008  
Náměšť nad Oslavou Třebíč 1234 1923 a 1964 1633
Napajedla Zlín 1366 1898 a 1964 1899
Nasavrky Chrudim 1318 2008 1996
Nechanice Hradec Králové 1228 1867  
Nejdek Karlovy Vary 1410 1410 a 1960  
Němčice nad Hanou Prostějov 1406 1970  
Nepomuk Plzeň - jih 1177 1730 a 1960  
Neratovice Mělník 1227 1960  
Neštěmice Ústí nad Labem 1188 1965  
Netolice Prachatice 1088 14.st. a 1960  
Neveklov Benešov 1285 1854  
Nová Bystřice Jindřichův Hradec 1175 1482 a 1965  
Nová Paka Jičín 1357 1791 a 1960  
Nová Role Karlovy Vary 1293 1964 1984
Nová Včelnice Jindřichův Hradec 1360 1998  
Nové Hrady České Budějovice 1279 1284 a 1960  
Nové Město na Moravě Žďár nad Sázavou 1267 1635 a 1964 1635
Nové Město nad Metují Náchod 1501 1503 a 1960  
Nové Město
pod Smrkem
Liberec 1592 1592 a 1965  
Nové Sedlo Sokolov 1397 1960 1908
Nové Strašecí Rakovník 1334 1503 a 1960  
Nový Bor Česká Lípa 1720 1757 a 1960 1757
Nový Bor - Arnultovice Česká Lípa 1588 20.stol.*  
Nový Bydžov** Hradec Králové 1305 1305 a 1960  
Nový Jičín Nový Jičín 1313 1313(1620)
1960
1612
Nový Knín* Příbram 1186 1331  
Nymburk* Nymburk 1219 1276 a 1960  
Nýrsko Klatovy 1327 1558 a 1960  
Nýřany Plzeň - sever 1272 1892 a 1960 1892
(30)        

O nahoru

Odolena Voda Praha - východ 1352 1998  
Odry Nový Jičín 1346 1346(1357)
1960
15. stol.
Olešnice Blansko 1073 1999 16. st
Olomouc* Olomouc 1220 1220-1250
(1253) 1954
15. stol.
Olomouc - Nová Ulice Olomouc 1397 1906 1893
Olomouc - Hodolany Olomouc 1275 1913-1919 1914
Oloví Sokolov 1523 1558(1561)
2007
 
Opava* Opava 1195 1224 a 1960 1579
Opava-Kateřinky Opava 1377 1932-1945 1686
Opočno Rychnov nad Kněžnou 1068 1364 a 1961  
Orlová Karviná 1227 1922 a 1960 1970
Orlová - Lazy Karviná 1305 1909*-1947 1912
Osečná Liberec 1352 1576  
Osek Teplice 1196 1913 a 1960 1913
Oslavany Brno - venkov 1104 1964  
Osoblaha Bruntál 1233 1251-1960 1602
Ostrov* Karlovy vary 1269 před 1278
1960
15. st.
Otrokovice Zlín 1131 1964 1970
(17)        

OSTRAVA a městské části nahoru

Ostrava  (Moravská) Ostrava   1954  
- Hošťálkovice Ostrava - město 1413    
- Hrabová Ostrava - město 1267    
- Hrušov Ostrava - město 1256 1908*-1924 1909
- Jih Ostrava - město      
- Krásné Pole Ostrava - město 1424    
- Lhotka Ostrava - město 1391    
- Mariánské Hory
  a Hulváky
Ostrava - město 1367
1906
1907-1924 1907
- Martinov Ostrava - město 1424    
- Michálkovice Ostrava - město 1440 1907*-1941 1928
- Moravská Ostrava
  a Přívoz
Ostrava - město 1267
1365
1267
1900
1426
- Nová Bělá Ostrava - město 1389    
- Nová Ves Ostrava - město 1443    
- Petřkovice Ostrava - město 1377    
- Plesná Ostrava - město      
- Polanka nad Odrou Ostrava - město 1424    
- Poruba Ostrava - město 1377    
- Proskovice Ostrava - město 1389    
- Přívoz Ostrava - město 1365 1900 1900
- Pustkovec Ostrava - město 1377    
- Radvanice a Bartovice Ostrava - město 1290
1388
   
- Slezská Ostrava Ostrava - město 1229 1920-1941  
- Stará Bělá Ostrava - město 1272    
- Svinov Ostrava - město 1265 1936-1957 1936
- Třebovice Ostrava - město 1377 1532*-1957 1532
- Vítkovice Ostrava - město 1357 1908-1924 1908
(7)        

P nahoru

Pacov Pelhřimov 1316 1597 a 1960  
Pardubice Pardubice 1295 1340 a 1954  
Pec pod Sněžkou Trutnov 1790    
Pečky Kolín 1225 1925 a 1967  
Pelhřimov* Pelhřimov 1289 13.st(1596)
1960
 
Pernink Karlovy Vary 1532 1559  
Petřvald Karviná 1305 1960(1954) 1974
Pilníkov Trutnov 1357 1514 a 2007  
Písek* Písek 1254 1254 a 1960  
Planá Tachov 1219 1373(1251)
1960
15. stol.
Planá nad Lužnicí Tábor 1357    
Plánice Klatovy 1352 1379(16.st.)
1960.
1510
Plasy Plzeň - sever 1146 1960 1978
Plesná Cheb 1185 1964 1902
Plumlov Prostějov 1310 2000  
Plzeň* Plzeň 1295 1295 a 1954 15. stol.
Poběžovice Domažlice 1359 1502 1502
Počátky Pelhřimov 1285 1698 a 1960 16. stol.
Podbořany Louny 1369 1576 a 1960  
Poděbrady Nymburk 1179 před 1472
1960
 
Podivín* Břeclav 1074 1222 a 1967  
Podlesí (Krumperky) Šumperk 1598 1612-1843 1616
Pohořelice* Břeclav 1222 1269(1885)
1964
 
Police nad Metují Náchod 1213 1253 a 1961  
Polička** Svitavy 1265 1265 a 1960  
Polná Jihlava 1242 1346 a 1964  
Postoloprty Louny 1125 1511 a 1965  
Potštát Přerov 1322 1322 15. stol.
Prachatice* Prachatice 13. stol. 14.st. a 1960  
Prameny Cheb 1357 1880  
Prčice Benešov 1184 -1958  
Prostějov Prostějov 1201 1391 a 1960  
Protivín Písek 1282 1899 a 1960  
Přebuz Sokolov 1568 1553?a 2007  
Přelouč Pardubice 1073 1580(1261)
1960
 
Přerov* Přerov 1046 1256 a 1960 1512
Přeštice Plzeň - jih 1226 1525 a 1960 1529
Příbor Nový Jičín 1251 1251(14.st.)
1960
1615
Příbram Příbram 1216 1579 a 1960  
Příbram
- Březové Hory
*
Příbram 1526 1841(1896) 1897
Přibyslav Havlíčkův Brod 1257 1631 a 1971  
Přimda Tachov 1126 1592 1893
Přísečnice (1974 zánik) Chomutov 1335 1546  
Pyšely Benešov 1295 1703 a 2007  
(44)        

PRAHA a městské části nahoru

Praha* Praha 1784  

 

- Praha 1 Praha      
- Praha 2 Praha  

 

 
- Praha 3 Praha      
- Praha 4 Praha      
- Praha 5 Praha    

 

- Praha 6 Praha      
- Praha 7 Praha      
- Praha 8 Praha      
- Praha 9 Praha      
- Praha 10 Praha      
- Praha 11 Praha      
- Praha 12 Praha      
- Praha 13 Praha      
- Praha 14 Praha      
- Praha 15 Praha      
- Praha 16 Praha      
- Praha 17 Praha      
- Praha 18 Praha      
- Praha 19 Praha      
- Praha 20 Praha      
- Praha 21 Praha      
- Praha 22 Praha      
- Běchovice Praha 1227    
- Benice Praha 1356    
- Břevnov Praha 993 1907-1921 1927
- Březiněves Praha 1158    
- Bubeneč Praha 1197 1904-1921 1904
- Čakovice Praha 1088    
- Ďáblice Praha 1253    
- Dolní Chabry Praha 1093    
- Dolní Měcholupy Praha 1309   1994
- Dolní Počernice Praha 1323    
- Dubeč Praha 1088 1502* 1994
- Horní Měcholupy Praha 1309    
- Horní Počernice Praha 1322 1969-1974 1972
- Hradčany* Praha 1320 1320-1784 16. stol.
- Josefov Praha 1096

-1850

 
- Karlín Praha 1817 1904-1921 1904
- Kbely Praha 1130    
- Klánovice Praha 1876    
- Koloděje Praha 1346    
- Kolovraty Praha 1205    
- Košíře Praha 1185

1896-1921

1895

- Královice Praha 1207    
- Křeslice Praha 1334    
- Kunratice Praha 1287    
- Letňany Praha 1347    
- Libeň Praha 1408 1898-1901 1898
- Libuš Praha 1321    
- Lipence Praha 1292    
- Lochkov Praha 1333    
- Lysolaje Praha 1257    
- Malá Strana Praha 1257

1257-1784

16. stol.

- Modřany Praha 1178 1966-1968 1967
- Nebušice Praha 1273    
- Nedvězí Praha 1313    
- Nové Město Praha 1348 1348-1784

15. stol.

- Nusle Praha

1088

1898-1921

1902

- Petrovice Praha 1352    
- Přední Kopanina Praha 1285    
- Radotín Praha 993 1867
1967-1974
1971
- Řeporyje Praha 1277    
- Řepy Prahy 1264    
- Satalice Praha 1374    
- Slivenec Praha 1253    
- Smíchov Praha 1333

1904-1921

1904

- Staré Město Praha 9. stol. 1232-1784 1360
- Suchdol Praha 1221    
- Šeberov Praha 1382    
- Štěrboholy Praha 1371    
- Troja Praha 1763    
- Uhříněves Praha 1227 1913
1969-1974
1914
- Újezd Praha 1483    
- Újezd nad Lesy Praha 1309    
- Velká Chuchle Praha 1132    
- Vinohrady Praha 1849

1879-1921

1880

- Vinoř Praha 1088    
- Vršovice Praha 1088 1902-1921 1902
- Vysočany Praha 1239 1902-1921 1903
- Vyšehrad Praha 1070

1476-1883

15. stol.

- Zbraslav Praha 1115 19.stol.
1967-1974
19. stol.
- Zličín Praha 1045    
- Žižkov Praha   1881-1921 1898
(22)        

R nahoru

Radnice Rokycany 1336 1570 a 1960  
Radonice Chomutov 1196 1514  
Rájec - Jestřebí Blansko 1131
1390
1973 1976
Rajhrad Brno - venkov 1045 2000  
Rakovník* Rakovník 1257 1286(1588)
1960
 
Ralsko Česká Lípa 1380 2006  
Ralsko - Kuřivody Česká Lípa   1279  
Raspenava Liberec 1390 1965  
Rejštejn Klatovy 1347 1584 a 2007  
Rokycany* Rokycany 1110 před 1381
(1584) 1960
1562
Rokytnice nad Jizerou Semily 1574 1961  
Rokytnice
v Orlických horách
Rychnov nad Kněžnou 1318 1543 a 1971  
Ronov nad Doubravou Chrudim 1307 1908  
Rosice Brno - venkov 1259 1907 a 1965 1535
Rotava Sokolov 1597 1965 1975
Roudnice nad Labem Litoměřice 1167 1279(1237)
1960
 
Rousínov Vyškov 1222 1967  
Rovensko
pod Troskami
Semily 1374 1854(1408)
1971
 
Roztoky Praha - západ 1233 1968  
Rožďalovice Nymburk 1223 14. stol.  
Rožmberk nad Vltavou Český Krumlov 1250 1362  
Rožmitál
pod Třemšínem
Příbram 1379 16.st. a 1975  
Rožnov pod Radhoštěm Vsetín 1267 1880 a 1960 1692
Rtyně v Podkrkonoší Trutnov 1367 1978 1996
Rudná
(Dušníky + Hořelice)
Praha - západ 1227
1951
2000  
Rudolfov České Budějovice 1570 1585 a 1960  
Rudolfov - Adamov České Budějovice 1601 1595*-1976 1595
Rumburk Děčín 1298 1534-1538
1960
1587
Rychnov nad Kněžnou Rychnov nad Kněžnou 1258 1258 a 1960  
Rychnov
u Jablonce nad Nisou
Jablonec nad Nisou 1399 1911 a 1974 1912
Rychvald Karviná 1305 1985  
Rýmařov Bruntál 1351 1405 a 1960 1543
Ryžoviště Bruntál 1317 1600 1627
(31)        

Ř nahoru

Řevnice Praha - západ 1253 1968  
Říčany Praha - východ 1289 1575 a 1960  
(2)        

S nahoru

Sadská Nymburk 993 1784  
Sázava Benešov 1053    
Seč Chrudim 1318 1853 a 2007 1853
Sedlčany Příbram 1294 1418(1352)
1961
 
Sedlec Benešov 1318 1854-1958  
Sedlec - Prčice Benešov 1958 1958  
Sedlice Strakonice 1352 1854  
Semily Semily 1352 16.st.(15.st)
1960.
 
Sezemice Pardubice 1227 1834  
Sezimovo Ústí Tábor 1262 1960  
Skalná Cheb 1224 1865(1905)
1964
 
Skuteč Chrudim 1289 1330 a 1960  
Slaný* Kladno 993 1305 a 1960  
Slatiňany Chrudim 1294 1971  
Slavičín Zlín 1256 1964 1970
Slavkov u Brna Vyškov 1237 1237 1416
Slavonice Jindřichův Hradec 1260 1277(14.st) 1651
Slušovice Zlín 1261 1996 1993
Smečno Kladno 1252 1515  
Smidary Hradec Králové 1332 1910  
Smiřice Hradec Králové 1380 1929 a 1971  
Smržovka Jablonec nad Nisou 1568 1905 a 1960  
Soběslav Tábor 1293 1379 a 1960  
Sobotka Jičín 1287 1498 a 1971  
Sokolov Sokolov 1279 1360 a 1960 15. st.
Solnice Rychnov nad Kněžnou 1321 1386  
Spálené Poříčí Plzeň - jih 1239   1621
Staňkov Domažlice 1233 1960 17. st.
Stará Boleslav Praha - východ 930 1898-1960 1910
Stará Role Karlovy Vary 1422 1926  
Staré Město Šumperk 1325 1560 1563
Staré Město Uherské Hradiště 1131 1997  
Stárkov Náchod 1250 1573 a 2007  
Starý Plzenec Plzeň - jih 976 1902 a 1960  
Stod Plzeň - jih 1235 1315(1850)
1960
 
Stochov Kladno 1324 1968  
Strakonice Strakonice 1233 1367 a 1960  
Strakonice
- Nové Strakonice
Strakonice   1869-1920 1870
Stráž nad Nežárkou Jindřichův Hradec 1284 1876  
Stráž pod Ralskem Česká Lípa 1281 1543 a 1977  
Strážnice Hodonín 1086 1302 a 1965 1727
Strážov Klatovy 1352 1524 a 2007  
Strmilov Jindřichův Hradec 1255 2006 18. stol.
Stříbrná Skalice Kolín 1361 před 1420  
Stříbro* Tachov 1183 1240 a 1960  
Studénka Nový Jičín 1324 1960 1969
Suchdol nad Lužnicí Jindřichův Hradec 1362 2005  
Sušice* Klatovy 1233 před 1290
1960
 
Světlá nad Sázavou Havlíčkův Brod 1318 1937(1855)
1960
 
Svitavy Svitavy 1200 1250(1256)
1960
 
Svoboda nad Úpou Trutnov 1553 1580  
Svratka Žďár nad Sázavou 1350 1867  
(52)        

Š nahoru

Šenov Frýdek Místek 1305 1998 1993
Šlapanice Brno - venkov 1235 1965  
Šluknov Děčín 1281 1453 a 1960 1900
Špindlerův Mlýn Trutnov 1676 1961  
Šternberk Olomouc 1296 1296 a 1960 1763
Šternberk - Domašov Olomouc 1220 1593-1974 18. stol
Štětí Litoměřice 1312 1849(1549)
1960
1549
Štíty Šumperk 1278 1854(1278) 15. stol.
Štramberk Nový Jičín 1359 1359 a 1966  
Šumperk* Šumperk 1278 13.st.(1562)
1960
1515
Švermov
(Hnidousy a Motyčín)
Kladno 1968 1968  
Švermov - Hnidousy Kladno 1282 *  
Švihov Klatovy 1245 1549 a 1973  
(12)        

T nahoru

Tábor* Tábor 1268 1437(1420)
1960
1437
Tachov* Tachov 1115 1285 a 1960 15. stol.
Tanvald Jablonec nad Nisou 1618 1905 a 1960 1905
Tanvald - Šumburk Jablonec nad Nisou 1611 1925-1942  
Telč Jihlava 1283 1366 a 1964 1650
Teplá Karlovy Vary 1197 1300 a 1960 1503
Teplice Teplice 1158 1307(15.st.)
1960
15. stol.
Teplice - Šanov Teplice 1326 1884-1895 1884
Teplice - Trnovany Teplice 1057 1910-1942
1945-1947
 
Teplice nad Metují Náchod 1834 1972 1948
Terezín Litoměřice 1780 1782 a 1960 1845
Tišnov Brno - venkov 1234 1788 a 1965 1908
Toužim Karlovy Vary 1354 1478(1469)
1960
1478
Tovačov Přerov 1203 1470 a 1970 1492
Trhové Sviny České Budějovice 1260 1936 a 1960 15. stol.
Trhový Štěpánov Benešov 1274 1406 a 2007 16. stol.
Trutnov** Trutnov 1260 1260(14.st.)
1960
17. stol.
Trutnov
- Horní Staré Město
Trutnov 1260 1904*-1948 1904
Třebechovice
pod Orebem
Hradec Králové 1358 1368 a 1961  
Třebenice Litoměřice 1227 1854(1423)
1970
1423
Třebíč Třebíč 1101 1277 a 1960 1406
Třeboň Jindřichův Hradec 1240 1376(1341)
1960
1556
Třemošná Plzeň - sever 1180 1972  
Třemošnice Chrudim 1564 1994 1994
Třešť Jihlava 1349 1902 a 1964 1902
Třinec Frýdek - Místek 1444 1930 a 1960 1969
Turnov Semily 1272 1272 a 1960  
Týn nad Vltavou* České Budějovice 1229 1609(1406)
1960
 
Týnec nad Labem Kolín 1110 1854(1600) 1585
Týnec nad Sázavou Benešov 1318 1969 1978
Týniště nad Orlicí Rychnov nad Kněžnou 1361 1361(1914)
1960
1487
(30)        

U nahoru

Údlice Chomutov 1295 1469
Uherské Hradiště* Uherské Hradiště 1257 1257 a 1960 1481
Uherský Brod* Uherské Hradiště 1048 1272 a 1964 15. stol.
Uherský Ostroh Uherské Hradiště 1286 1371(1366)
1965
1570
Uhlířské Janovice Kutná Hora 1352 1540 1739
Újezd u Brna Brno - venkov 1131 2005 1996
Unhošť Kladno 13. stol. 1790 a 1968 1489
Uničov* Olomouc 1213 1269(1213)
1960
1492
Úpice Trutnov 1359 1368(1361)
1960
17. stol.
Úsov Šumperk 1260 1854(1377) 17. stol.
Ústí nad Labem* Ústí nad Labem 993 před 1249
(1260) 1954
1457
Ústí nad Labem
- Severní Terasa
Ústí nad Labem
Ústí nad Labem
- Střekov
Ústí nad Labem 1319 1936-1939 1936
Ústí nad Labem
- Trmice
Ústí nad Labem 1264 1664-1939 1664
Ústí nad Orlicí Ústí nad Orlicí 1285 1304 a 1960 1581
Úštěk Litoměřice 1218 1361(1428)
1960
Úterý Plzeň - sever 1233 1854 a 2007 16. stol.
Úvaly Praha - východ 1300 1969
(17)

V nahoru

Valašské Klobouky Zlín 1241 1356 a 1964 1556
Valašské Meziříčí Vsetín 1297 1377 a 1960 1419
Valašské Meziříčí
- Krásno nad Bečvou
Vsetín 1297
1299
1490*-1924 1928
1977
Valtice Břeclav 1192 1383 a 1964 16. stol.
Vamberk Rychnov nad Kněžnou 1341 1513(14.st.)
1961
18. stol.
Varnsdorf Děčín 1352 1868 a 1960 1888
Vejprty Chomutov 1506 1617 a 1960 17. stol.
Velešín Český Krumlov 1266 1996  
Velhartice Klatovy 1318 14. stol. 1512
Velká Bíteš Žďár nad Sázavou 1240 1408 a 1964 14. stol
Velká Bystřice Olomouc 1276 1998 1502
Velké Bílovice Břeclav 1356 2001 1995
Velké Hamry Jablonec nad Nisou 1654    
Velké Meziříčí Žďár nad Sázavou 1236 1408 a 1964  
Velké Opatovice Blansko 1308 1969 1601
Velké Pavlovice Břeclav 1252 1967 1891
Velký Šenov Děčín 1446 1908 a 1964 1908
Veltrusy Mělník 1052 1926  
Velvary Kladno 1282 1482 a 1968 16. stol.
Verneřice Děčín 1352 1552(1497)
2006
1522
Verneřice - Rychnov Děčín 1352 1652*  
Veselí nad Lužnicí Tábor 1259 1854(1362)
1960
17. stol.
Veselí nad Lužnicí
- Mezimostí
Tábor   1908-1943 1909
Veselí nad Moravou Hodonín 1261 1375 1622
Veselí nad Moravou
- Veselské Předměstí
Hodonín 14. stol. 1913-1919 nemá
Vidnava Jeseník 1266 1854(1266) 1518
Vilémov Chomutov 1342 1586 1586
Vimperk Prachatice 1264 1479 a 1960 1584
Vítkov Opava 1301 1301(1377)
1960
1628
Vizovice Zlín 1261 1570 a 1965 1577
Vlachovo Březí Prachatice 1274 1868 1538
Vlašim Benešov 1318 1580 a 1960 1580
Vodňany* Strakonice 1327 1320?(1547)
1960
1562
Volary Prachatice 1359 15.st.(1871)
1960
 
Volyně Strakonice 1271 1299 a 1960 1575
Votice Benešov 1359 17.st. a 1967 do 1551
Vracov Hodonín 1201 1967 16. stol.
Vratimov Frýdek - Místek 1305 1960 1968
Vrbno pod Pradědem Bruntál 1611 1633(1611)
1960
1616
Vrchlabí Trutnov 1359 1566(1533)
1960
1533
Vroutek Louny 1227 2007  
Vsetín Vsetín 1308 1850 a 1960 1644
Vsetín - Dolní Vsetín Vsetín 1647 1647*-1849 1647
Všeruby Plzeň - sever 1232 1854 16. stol
Výsluní Chomutov 1292 1584 a 2007 1615
Vysoké Mýto** Ústí nad Orlicí 1262 1265 a 1960 1471
Vysoké nad Jizerou Semily 1352 1854(1354)
1971
1592
Vysoké Veselí Jičín 1323 1908 a 2007 16. stol.
Vyškov Vyškov 1131 13.st.(1367)
1960
15. stol.
Vyškov - Dědice Vyškov 1131 1372* 1589
Vyšší Brod Český Krumlov 1259 1870 1528
(46)        

Z nahoru

Záblatí Prachatice 1359 1400 17. stol.
Zábřeh Šumperk 1254 1854(1351)
1960
1631
Zákupy Česká Lípa 1352 1383 a 1977 1541
Zásmuky Kolín 1285 1830 19. stol.
Zbiroh Rokycany 1336 1897 a 1960 1898
Zbýšov Brno - venkov 1280 1965 1976
Zdice Beroun 1147 1872 1995
Zlaté Hory Jeseník 1222 1361(1306)
1966
1614
Zlín Zlín 1322 1397 a 1954 1936
Zlín - Malenovice Zlín 1321 14.st.*-1949  
Zliv České Budějovice 1409 1960 1974
Znojmo* Znojmo 1226 1226 a 1960 1628
Znojmo - Hradiště Znojmo   1671*-1920  
Zruč nad Sázavou Kutná hora 1328 1966 16. stol.
Zubří Vsetín 1710 2002 1995
(13)        

Ž nahoru

Žacléř Trutnov 1334 1854 a 1960  
Žamberk Ústí nad Orlicí 1332 1575 a 1960 před 1495
Žandov Česká Lípa 1282 1460 17. stol.
Žatec* Louny 1052 1256(1266)
1960
1463
Ždánice Hodonín 1322 1965 1618
Žďár nad Sázavou Žďár nad Sázavou 1253 1607 a 1960 1607
Ždírec nad Doubravou Havlíčkův Brod 1399 2000 1995
Žebrák Beroun 1280 1396 1418
Železná Ruda Klatovy 1569 1960 1960
Železnice Jičín 1320 1911 a 2007 1599
Železný Brod Jablonec nad Nisou 1352 1500 a 1960 1501
Židlochovice Brno - venkov 1237 1873 a 1965 1976
Žihle Plzeň - sever 1238 1854 1559
Žirovnice Pelhřimov 1358 1854 a 1960  
Žiželice Kolín 1052 1852  
Žlutice Karlovy Vary 1186 1352(1375)
1960
1540
Žulová Jeseník 1290 1793(1690). 1793
(17)        

1. sloupec - název města, pod ním případně i sloučeného městyse a obce, mají-li znak 
2. sloupec - okres
3. sloupec - první písemná zmínka o obci jako takové
4. sloupec - rok povýšení na město nebo první písemné zmínky o městě (třeba i hromadné - 1854)
5. sloupec - letopočet privilegia se znakem, případně obraz znaku na pečeti